Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI)

Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych powstał w 1988 r., na mocy porozumienia pomiędzy Europejską Konferencją Administracji Poczty i Telekomunikacji (CEPT) a Komisją Europejską, jako niezależny instytut standaryzacyjny.

ETSI jest oficjalnie uznawany przez Unię Europejską za europejską organizację normalizacyjną. Jest odpowiedzialny za opracowywanie norm z dziedziny technologii informacyjno-telekomunikacyjnych (ICT) w Europie, w tym w zakresie technologii stacjonarnych, mobilnych, radiowych, konwergentnych, nadawczych i Internetu. ETSI był m.in. odpowiedzialny za operowanie norm w zakresie GSM™, DECT™, Smart Cards czy podpisu elektronicznego. ETSI jako pierwsza jednostka normalizacyjna zapewnił bezpłatny dostęp do dokumentów normalizacyjnych przez Internet.

ETSI jest organizacją typu „non-profit”. Liczy ponad 750 członków z 63 krajów świata i 5 kontynentów. Do ETSI należą wiodące światowe podmioty z sektora ICT: producenci, operatorzy sieci, dostawcy usług i treści, przedstawiciele administracji państwowych, uniwersytety i instytucje naukowe, a także stowarzyszenia konsumenckie i firmy doradcze.  Urząd Komunikacji Elektronicznej w ETSI ma status „innego organu administracji rządowej".

Więcej informacji o ETSI jest dostępnych na stronie internetowej Instytutu.

Metryka
Podmiot udostępniający informację: Urząd Komunikacji Elektronicznej
Osoba odpowiedzialna: Wojciech Berezowski
Osoba publikująca informację: Wojciech Berezowski
Osoba modyfikująca informację: Aleksandra Peczsz-Okońska
Data publikacji: 25.08.2020 15:17
Data ostatniej modyfikacji: 01.08.2023 14:59