Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

UKE skontrolował rynek smartfonów i tabletów

Przez ostatnie lata na rynku elektroniki przeznaczonej do użytku osobistego jednymi ze zdecydowanych liderów stały się smartfony i tablety. Zauważalny jest znaczny wzrost sprzedaży tego typu urządzeń na świecie, w tym także w Polsce (wzrost w 2014 r. o ok. 40% wobec roku 2013).

Powyższy trend związany jest z rozwojem technologii informatycznych, a co za tym idzie ze wzrostem możliwości oferowanych przez tego rodzaju urządzenia. Dotyczy to w szczególności większego znaczenia popularności treści wideo, dźwięku i obrazu, które zastępują dotychczas istniejące formy przekazu oparte wyłącznie na tekście pisanym.

Kolejną z przyczyn wzrostu sprzedaży smartfonów i tabletów jest przyrost prędkości łączy internetowych. Dostępne technologie transmisji danych (3G/4G/LTE) umożliwiają coraz bardziej swobodny i komfortowy dostęp do olbrzymich źródeł treści multimedialnych.

Z drugiej zaś strony, coraz mniejsze znaczenie odgrywa cena za dostęp do Internetu i do transferu danych. W związku z powyższym, w sposób dynamiczny rośnie również liczba korzystających z Internetu bezprzewodowego z wykorzystaniem smartfonów i tabletów.

Dlatego, pod koniec 2015 r., Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej postanowił przeprowadzić kampanię kontrolną poświęconą wyłącznie tabletom i smartfonom. Jej celem była weryfikacja spełniania przez te urządzenia wymagań (zarówno formalnych, jak i technicznych) określonych w dyrektywach europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem spełniania wymagań w zakresie bezpieczeństwa ich użytkowników.

Kontrole Urzędu Komunikacji Elektronicznej objęły przekrojowo cały rynek smartfonów i tabletów: od tańszych urządzeń, do tych najdroższych; od tych, które cieszą się zainteresowaniem najszerszego grona konsumentów, po te mniej popularne. Kontrole objęły pobrane ze sklepów (znajdujące się obecnie w ofercie) próbki 16 modeli smartfonów i tabletów.

Lista urządzeń poddanych kontroli:
 

L.p.

Nazwa i model urządzenia

SMARTFONY

1.

HUAWEI ASCEND Y530-U00

2.

PRESTIGIO WIZE C3 PSP3503 DUO

3.

SAMSUNG GALAXY A5 SM-A500FU

4.

SONY SPECTRE 007 XPERIA Z5 Compact E5823

5.

GOCLEVER QUANTUM 400 LITE Q400L

6.

COOLPAD Modena E 501(Y76-U00)

7.

ASUS Zenfone 2 Laser Z00ED (ZE500KL)

8.

iPHONE 6 Plus Gold MGAF2PK/A (A1524)

TABLETY

9.

LARK FreeMe X4 7

10.

LENOVO TAB S8-50F

11.

SAMSUNG GALAXY TAB S2 SM-T710

12.

KIANO SLIM TAB 8

13.

PRESTIGIO MultiPad Color 2 3G PMT3777_3G_C

14.

SAMSUNG GALAXY TAB 3 Lite SM-T113

15.

LENOVO TAB 2 A7-10F

16.

CAVION BASE 7 DUAL

 

W ramach weryfikacji spełniania wymagań formalnych sprawdzono: poprawność oznakowania smartfonów i tabletów znakiem zgodności (znak CE) oraz zgodność treści i formy deklaracji zgodności (oświadczenia producenta wyrobu o jego zgodności z wymaganiami zasadniczymi).

Weryfikację zgodności urządzeń z wymaganiami zasadniczymi przeprowadzono poprzez poddanie próbek urządzeń badaniom laboratoryjnym w Instytucie Łączności w Warszawie. Badaniom poddano wszystkie kontrolowane urządzenia.

W ramach przeprowadzonych badań laboratoryjnych sprawdzano zgodność smartfonów
i tabletów z wymaganiami zasadniczymi w następującym zakresie:
 

  • bezpieczeństwa użytkownika;
  • kompatybilności elektromagnetycznej (poziom do wywoływania zaburzeń elektromagnetycznych i odporność na nie);
  • efektywnego wykorzystania zasobów częstotliwości.


Przeprowadzona przez Prezesa UKE kampania kontrolna smartfonów i tabletów wykazała, że zdecydowana większość kontrolowanych urządzeń spełnia wymagania. W toku prowadzonej kontroli stwierdzono niezgodności formalne lub techniczne jedynie w stosunku do 3 modeli urządzeń, co stanowi udział na poziomie ok. 19% kontrolowanych wyrobów. Co istotniejsze dla konsumentów, badania laboratoryjne wykazały, że wyłącznie 2 modele nie spełniają wymagań technicznych.

W stosunku do podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie do obrotu urządzeń niezgodnych z wymaganiami, w dwóch przypadkach – wszczęto pokontrolne postępowania administracyjne (z uwagi na istnienie niezgodności technicznych), zaś w jednym przypadku (ze względu na istniejące wyłącznie niezgodności formalne) – wystąpiono o dobrowolne podjęcie działań naprawczych.

W załączeniu prezentujemy pełne sprawozdanie z kontroli smartfonów i tabletów wraz
z opisem stwierdzonych nieprawidłowości w stosunku do poszczególnych modeli urządzeń.

Pliki do pobrania

Pobierz wszystkie załączniki

Metryka
Podmiot udostępniający informację: Urząd Komunikacji Elektronicznej
Osoba publikująca informację: Jakub Słodki
Osoba modyfikująca informację: Jakub Słodki
Data publikacji: 16.02.2016 10:25
Data ostatniej modyfikacji: 27.11.2017 10:29