Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Raport o stanie rynku pocztowego w 2021 r.

Jaka była wartość polskiego rynku usług pocztowych w roku 2021? Które z usług Polacy wybierają najczęściej, a którymi interesują się w coraz mniejszym stopniu? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych informacji o polskim rynku pocztowym zawiera nasz najnowszy „Raport o stanie rynku pocztowego w 2021 roku”.

Od liberalizacji w 2013 roku polski rynek pocztowy znajduje się na ścieżce nieustannego rozwoju.
Rok 2021 był kolejnym rokiem silnego wzrostu jego wartości, na co wpływ miała przede wszystkim dalsza ekspansja sektora kurierskiego.

Operatorzy działający na rynku przesyłek kurierskich zwiększyli swoje przychody w odniesieniu do roku 2020 o blisko 1,4 mld zł osiągając ponad 20% tempo wzrostu. Natomiast wolumen dostarczonych przesyłek wzrósł o niemal 141 mln sztuk  w stosunku do roku 2020. Ten wzrost oznaczał, że w 2021 roku każdego dnia do rąk Polaków trafiało już ponad 2 mln przesyłek kurierskich.

Analitycy branży twierdzą, że tendencje wzrostowe, choć w skromniejszej dynamice niż w pandemii, utrzymają się także po jej zakończeniu, a polski rynek e-commerce przez najbliższe lata nadal będzie rósł w tempie dwucyfrowym. I jeżeli potwierdzą się prognozy wartości polskiego rynku e-commerce,

to wolumen przesyłek kurierskich w ciągu najbliższych kilku lat może wzrosnąć nawet do wartości rzędu 0,9-1 mld przesyłek. Dane z raportu są również dostępne w interaktywnej aplikacji Tableau.

Pliki do pobrania

Pobierz wszystkie załączniki

Metryka
Podmiot udostępniający informację: Urząd Komunikacji Elektronicznej
Osoba odpowiedzialna: Jacek Oko
Osoba publikująca informację: Monika Bednarska-Radecka
Osoba modyfikująca informację: Wojciech Gunia
Data publikacji: 31.05.2022 16:45
Data ostatniej modyfikacji: 13.12.2022 13:56