Uzgodnienie projektu decyzji Starosty Powiatu Żyrardowskiego znak: GN.6852.33.2025.AK
22 kwietnia 2026
Prezes UKE zawiadamia o uzgodnieniu, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2026 r. nr DT.WOT.6171.11.2026.6, projektu decyzji Starosty Powiatu Żyrardowskiego znak: GN.6852.33.2025.AK, w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2025 r. poz. 1691, dalej: „k.p.a.”) zawiadamia o uzgodnieniu, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2026 r. nr DT.WOT.6171.11.2026.6, projektu decyzji Starosty Powiatu Żyrardowskiego znak: GN.6852.33.2025.AK, w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z części nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, położonych w obrębie Zbiroża, gm. Mszczonów oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako działki nr: 183/1 o pow. 0,0016 ha, 184/1 o pow. 0,0006 ha, 184/2 o pow. 0,07 ha, 98 o pow. 0,09 ha, poprzez udzielenie Orange Polska S.A. zezwolenia na realizację inwestycji polegającej na budowie telekomunikacyjnej linii kablowej nadziemnej światłowodowej, na istniejącej podbudowie słupowej linii elektroenergetycznej oraz telekomunikacyjnej linii kablowej podziemnej światłowodowej umieszczonej w kanalizacji kablowej składającej się z pakietu mikrorurek 4xØ12/8 mm, zgodnie z załącznikami mapowymi stanowiącymi integralną część ww. projektu decyzji.
Zgodnie z przepisem art. 124 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2026 r. poz. 399, zwanej dalej: „u.g.n.”), starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć w drodze decyzji sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzanie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Stosownie do art. 124a u.g.n. przepis art. 124 ust. 1 u.g.n. stosuje się odpowiednio do nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
Jednocześnie w zakresie urządzeń łączności publicznej decyzję w sprawie zezwolenia wydaje się w uzgodnieniu z Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a decyzja ta może być również wydana w przypadku braku planu miejscowego lub gdy decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego nie jest wymagana.
Przez łączność publiczną należy rozumieć sieci telekomunikacyjne oraz powiązane zasoby służące zapewnieniu publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych w rozumieniu art. 2 pkt 80 ustawy z dnia 12 lipca 2024 r. - Prawo komunikacji elektronicznej.
Pouczenie: Zgodnie z art. 49 § 2 k.p.a. zawiadomienie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia, w którym nastąpiło publiczne obwieszczenie, inne publiczne ogłoszenie lub udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej.
Treść postanowienia została umieszczona w załączniku.
Pliki do pobrania
Pobierz wszystkie załączniki
| Podmiot udostępniający informację: | Urząd Komunikacji Elektronicznej |
| Osoba odpowiedzialna: | Katarzyna Domżał |
| Osoba publikująca informację: | Klaudia Kieliszczyk |
| Data publikacji: | 22.04.2026 10:50 |