Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Świadectwa amatorskie (dotychczasowe)

I. Informacje ogólne

Zgodnie z nowymi przepisami, od 12 listopada 2024 r., po zdanym egzaminie radioamatorskim, nie jest już wydawane świadectwo operatora urządzeń radiowych. Osobie, która zdała egzamin, wydawane jest zaświadczenie, które upoważnia do złożenia wniosku do Prezesa UKE, o wydanie pozwolenia radiowego w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej.

Wszystkie informacje o pozwoleniach radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej zamieszczamy na tej stronie.

Ważność zachowują dotychczasowe świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej klasy A i C, które uprawniają do otrzymania pozwolenia radiowego, odpowiednio: kategorii 1 lub 3. Świadectwa obowiązuje tylko na terytorium Polski. Świadectwa są bezterminowe.

Rodzaje i wzory świadectw operatora urządzeń radiowych określa rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 16 stycznia 2015 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych.

II. Rodzaje dotychczasowych świadectw

Świadectwo klasy A

Uprawnia do obsługi urządzeń radiowych we wszystkich amatorskich zakresach częstotliwości (załącznik u dołu strony).

Uprawnia do ubiegania się o pozwolenie kategorii 1.

Świadectwo klasy C

Uprawnia do obsługi urządzeń radiowych w zakresach częstotliwości: 1810-2000 kHz, 3500-3800 kHz, 7000-7200 kHz, 14000-14350 kHz, 21000-21450 kHz, 28000-29700 kHz, 144-146 MHz 430-440 MHz i 10-10,5 GHz.

Uprawnia do ubiegania się o pozwolenie kategorii 3.

Świadectwo klasy A obejmuje uprawnienia, nadawane świadectwem klasy C.

Posiadacz świadectwa klasy C, który chce uzyskać uprawnienia do ubiegania się o pozwolenie kategorii 1, musi przystąpić do egzaminu na klasę A.

III. Egzaminy

Wszystkie informacje o egzaminach amatorskich zamieszczamy na tej stronie.

IV. Dodatkowe informacje

Duplikat wydawany jest w sytuacjach, gdy taka możliwość wynika z przepisów prawa, w których w sposób mniej lub bardziej szczegółowy ustawodawca reguluje przedmiotową kwestię. W konsekwencji, Prezes UKE w obowiązującym stanie prawnym (tj. po wejściu w życie Pke) nie jest uprawniony do wydania duplikatu świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, gdyż brak jest przepisów prawa stanowiących upoważnienie Prezesa UKE w tym zakresie, a ponad to Prezes UKE nie posiada już uprawnienia do wydania świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej.

Prezes UKE jest uprawniony, w myśl art. 76 § 1 Kpa, do urzędowego poświadczenia odpisu z lub kserokopii wydanego przez niego świadectwa uprawniającego do obsługi urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, pod warunkiem, że w aktach sprawy organu znajduje się oryginalne świadectwo. Jeśli Prezes UKE nie posiada w aktach sprawy oryginału świadectwa, to będzie wyłącznie możliwe dokonanie poświadczenia na żądanie strony po okazaniu przez nią oryginału dokumentu, na podstawie art. 76a § 2b Kpa.

Osoba dysponująca świadectwem uprawniającym do obsługi urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej wydanym na czas określony, które nie zostało wymienione w oparciu o § 30 ust. 1 Rozporządzenia z 2015 r.  na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, może na jego podstawie ubiegać się o wydanie pozwolenia radiowego, jeśli nie upłynął okres na jaki zostało wydane. Świadectwa wydane na czas określony pozostają ważne do daty w nich wskazanej.

Pytania, na które nie znaleźliście odpowiedzi na naszej stronie, można kierować pod adres e-mail:

Pliki do pobrania

Pobierz wszystkie załączniki

Metryka
Podmiot udostępniający informację: Urząd Komunikacji Elektronicznej
Osoba odpowiedzialna: WML
Osoba publikująca informację: Daniel Gryt
Osoba modyfikująca informację: Mariusz Gruszczyński
Data publikacji: 09.11.2024 21:45
Data ostatniej modyfikacji: 30.06.2025 13:22