Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Egzaminy amatorskie

I. Informacje ogólne

Pozwolenie radiowe wydajemy po zdaniu egzaminu z wiedzy i umiejętności, z zakresu obsługi urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej oraz po rozpatrzeniu wniosku złożonego do Prezesa UKE.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 12 listopada 2024 r., po zdanym egzaminie radioamatorskim, nie jest już wydawane świadectwo operatora urządzeń radiowych. Osobie, która zdała egzamin, wydawane jest zaświadczenie, które upoważnia do złożenia wniosku do Prezesa UKE, o wydanie pozwolenia radiowego w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Sam fakt zdania egzaminu nie uprawnia jeszcze do używania amatorskich urządzeń radiowych.

Ważność zachowują dotychczasowe świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej klasy A i C, które uprawniają do otrzymania pozwolenia radiowego, odpowiednio: kategorii 1 lub 3.

Informacje o świadectwach znajdują się na stronie: http://bip.uke.gov.pl/swiadectwa-operatora-urzadzen-radiowych-tresci/swiadectwa-amatorskie,3.html.

 

II. Egzaminy

W dniu przystąpienia do egzaminu, uprawniającego do ubiegania się o pozwolenie kategorii 1, konieczne jest ukończenie 15 lat.
W dniu przystąpienia do egzaminu, uprawniającego do ubiegania się o pozwolenie kategorii 3, konieczne jest ukończenie 10 lat.

Na egzamin można zapisać się wyłącznie samodzielnie, poprzez stronę: https://egzaminy.uke.gov.pl (prosimy nie używać przeglądarki Internet Explorer). W przypadku technicznych (informatycznych) problemów z zapisami, proszę kierować zapytania pod adres: egzaminy@uke.gov.pl.
Opłatę za egzamin należy dokonać przed zapisaniem się na egzamin. Wysokość opłat podana w pkt. III, poniżej.
Podczas zapisywania się na stronie, jako załącznik, dołączyć dokument potwierdzający uiszczenie opłaty za egzamin (skan lub zdjęcie potwierdzenia, albo elektronicznie wygenerowane potwierdzenie dokonania przelewu - nie może to być potwierdzenie zlecenia przelewu !). Na potwierdzeniu musi być wpisany cel opłaty (za egzamin radioamatorski).

Ewentualnej zmiany terminu egzaminu lub zapisania się na kolejny termin, w przypadku usprawiedliwionej nieobecności, można dokonać wyłącznie samodzielnie na stronie internetowej: https://egzaminy.uke.gov.pl.

Na przystąpienie do egzaminu osoby niepełnoletniej, konieczna jest zgoda rodziców lub prawnych opiekunów, wpisywana na stronie do zapisów.

Zapisy na sesje egzaminacyjne możliwe są minimum 14 dni przed terminem sesji. Osoby, po zapisaniu się na stronie, zostaną zakwalifikowane do egzaminu przez komisję egzaminacyjną. Kwalifikacja następuje w kolejności zapisów i polega na sprawdzeniu poprawności przesłanych danych wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty za egzamin. Każda osoba, w ciągu 3 dni roboczych, otrzymuje powiadomienie mailowe o kwalifikacji na egzamin.

Sesje egzaminacyjne odbywają się w języku polskim, według harmonogramu (plik u dołu strony). Sesje widoczne są na stronie zapisów na egzaminy. Jeśli dana sesja jest niewidoczna na stronie do zapisów, oznacza to, że wyczerpany został limit miejsc. Nie ma wówczas możliwości zapisania się na ten egzamin.

Harmonogram na kolejny rok jest publikowany na dole strony, do 31 grudnia.

 

Każdy egzamin składa się z dwóch części: pisemnej (test z czterech przedmiotów) oraz ustnej z przedmiotu "Przepisy i procedury operatorskie".

Test (indywidualny dla każdego egzaminowanego) składa się z 20 pytań, po 5 pytań z każdego przedmiotu. Test może być prowadzony z wykorzystaniem papierowych zestawów testowych lub z wykorzystaniem komputerów. Nie ma to wpływu na zakres wiedzy, wymaganej na egzaminie.

Poniżej, w załącznikach, zamieszczamy materiały pomocnicze do części testowej egzaminu. Mają one charakter edukacyjny i mają za zadanie jedynie określić zakres wiedzy, wymaganej podczas egzaminu. Treść poniższych materiałów pomocniczych może odbiegać od treści pytań i odpowiedzi w testach egzaminacyjnych.

Celem egzaminu ustnego jest sprawdzenie sprawności (szybkości, płynności i poprawności) w posługiwaniu się nabytą wiedzą teoretyczną. Zakres wymaganej wiedzy praktycznej pokrywa się z informacjami zawartymi w materiale pomocniczym do egzaminu testowego i dotyczy procedur operatorskich, a w szczególności: znajomości międzynarodowego alfabetu fonetycznego, znajomości kodu "Q", znajomości zasad raportowania oraz umiejętności prowadzenia typowej łączności fonicznej.

Zasady oceny określone są w § 24 w/w rozporządzenia w sprawie świadectw.

W przypadku zapisania się i nieprzystąpienia do egzaminu, opłata może być zwrócona na wniosek zainteresowanego lub zaliczona na poczet egzaminu w innym terminie, jeśli zainteresowany zawiadomi o tym sekretarza komisji egzaminacyjnej, nie później niż w dniu egzaminu.

W przypadku konieczności pomocy dla osób niepełnosprawnych w organizacji i przeprowadzeniu egzaminu, prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy pod adres podany u dołu strony.

Egzaminy poprawkowe

Osoba, która nie zaliczyła egzaminu, ale uzyskała ocenę pozytywną z co najmniej jednego przedmiotu, może przystąpić jednorazowo do egzaminu poprawkowego z niezdanych przedmiotów, nie później niż w terminie 12 miesięcy od daty pierwszego egzaminu.

Zapisy na egzamin poprawkowy odbywają się na takich samych zasadach, jak na każdy egzamin (patrz powyżej).

 

III. Opłata za egzamin

Za egzamin:

  • uprawniający do uzyskania pozwolenia kategorii 1 - 75 zł
  • uprawniający do uzyskania pozwolenia kategorii 3 - 50 zł

Za egzamin poprawkowy:

  • uprawniający do uzyskania pozwolenia kategorii 1 - 25 zł
  • uprawniający do uzyskania pozwolenia kategorii 3 - 12,50 zł

Opłatę dokonać na konto (to nie jest to samo konto co dla pozwoleń radiowych):

Urząd Komunikacji Elektronicznej
ul. Giełdowa 7/9
01-211 Warszawa
75 1010 1010 0060 4422 3100 0000

Obowiązkowo podać tytuł wpłaty: za egzamin radioamatorski.

Nie dokonywać jednej opłaty zbiorowo za kilka zgłoszeń. Każda wpłata musi dotyczyć tylko jednego zgłoszenia, jednej osoby.

Nie ma możliwości dokonania wpłaty w Urzędzie.

Nie wystawiamy faktur za egzamin.

W przypadku nieprzystąpienia do egzaminu opłata za egzamin:

  • zaliczana jest przy przystąpieniu do egzaminu w innym terminie, pod warunkiem przesłania mailowego zawiadomienia pod adres: wml@uke.gov.pl, nie później niż w dniu egzaminu, do którego się nie przystąpiło

albo

  • podlega zwrotowi na wniosek zainteresowanego.

Wniosek o zwrot opłaty (z oryginalnym podpisem wnioskodawcy) powinien być złożony pocztą lub bezpośrednio do siedziby UKE, najlepiej bezpośrednio do Warszawy.

Dane siedziby UKE w Warszawie znajdują się na stronie: http://uke.gov.pl/kontakt/

Może być również przesłany wniosek podpisany profilem zaufanym na platformie ePUAP (obywatel.gov.pl) - wybrać ścieżkę: Wyślij pismo ogólne, zalogować się, treść wniosku sporządzić „własnymi słowami”. We wniosku należy wskazać  adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego, na który ma być dokonany zwrot.

Nie akceptujemy kopii wniosku, przesłanej zwykłą pocztą elektroniczną.

 

Pytania, na które nie znaleźliście odpowiedzi na naszej stronie, można kierować pod adres

  • e-mail:

Pliki do pobrania

Pobierz wszystkie załączniki Pobierz wszystkie załączniki w formacie .zip

Metryka
Podmiot udostępniający informację: Urząd Komunikacji Elektronicznej
Osoba odpowiedzialna: WML
Osoba publikująca informację: Marek Otręba
Osoba modyfikująca informację: Marek Otręba
Data publikacji: 23.12.2024 11:00
Data ostatniej modyfikacji: 30.12.2024 09:30