Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Regulacje prawne

25 września 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U.  poz. 928), z wyjątkiem uregulowań w zakresie zgłoszeń zewnętrznych. Ustawa o ochronie sygnalistów ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23.10.2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zarządzeniem z dnia 17 września 2024 r. w sprawie ustalenia zasad dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (Dz. Urz. UKE poz. 11) wprowadził procedurę zgłoszeń wewnętrznych.

W załączeniu:

Co jest przedmiotem procedury?

Procedura dotyczy naruszenia prawa w obszarach przewidzianych w ustawie o ochronie sygnalistów.

Naruszeniem prawa jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa dotyczące:

  1. korupcji;
  2. zamówień publicznych;
  3. usług, produktów i rynków finansowych;
  4. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
  5. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
  6. bezpieczeństwa transportu;
  7. ochrony środowiska;
  8. ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
  9. bezpieczeństwa żywności i pasz;
  10. zdrowia i dobrostanu zwierząt;
  11. zdrowia publicznego;
  12. ochrony konsumentów;
  13. ochrony prywatności i danych osobowych;
  14. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
  15. interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
  16. rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
  17. konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela — występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1-16.

Kogo dotyczy procedura?

Procedurę stosuje się do sygnalisty — osoby fizycznej, która zgłasza informacje o naruszeniu prawa, które uzyskała w kontekście związanym z pracą, w tym w szczególności do:

  1. pracownika, w tym także w przypadku, gdy stosunek pracy już ustał;
  2. osoby, która ubiega się o zatrudnienie i która uzyskała informację o naruszeniu prawa w procesie rekrutacji, który poprzedza zawarcie umowy;
  3. osoby, która świadczy pracę albo ubiega się o to, aby ją świadczyć na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
  4. przedsiębiorcy;
  5. osoby, która świadczy pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy;
  6. praktykanta, stażysty i wolontariusza.

W jaki sposób można dokonać zgłoszenia?

  1. w formie elektronicznej, na dedykowany adres e-mail: ;
  2. listownie, na adres pocztowy Urzędu: ul. Giełdowa 7/9 01-211 Warszawa do Kierownika BDG z dopiskiem „zgłoszenie sygnalizacyjne”;
  3. z wykorzystaniem załączonego formularza zgłoszeń, który po wypełnieniu można wysłać na adres e-mail lub listownie;
  4. telefonicznie pod numerem: +48 735 205 368 obsługiwanym przez pracowników Wydziału Kontroli Wewnętrznej BDG;
  5. podczas bezpośredniego spotkania zorganizowanego w terminie 14 dni od dnia zawnioskowania o spotkanie przez sygnalistę.

Załącznik: Formularz zgłoszenia naruszenia prawa

Zgłoszenia wewnętrzne anonimowe pozostawia się bez rozpatrzenia.

W jaki sposób będzie rozpatrywane zgłoszenie?

Każde zgłoszenie zostanie przeanalizowane przez wyznaczonych pracowników Biura Dyrektora Generalnego.

W ciągu 7 dni od dokonania zgłoszenia zostanie wysłana do sygnalisty informacja o przyjęciu zgłoszenia przekazanego na dedykowany adres e-mail lub listownie, chyba że zgłaszający nie podał adresu, na który należy przekazać potwierdzenie albo istnieją uzasadnione podstawy sądzić, że potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia zagroziłoby poufności tożsamości sygnalisty albo sygnalista wystąpił z odmiennym wnioskiem w tym zakresie.

Jeżeli zgłoszenie będzie niekompletne, zostanie skierowana prośba do sygnalisty o uzupełnienie zgłoszenia w ciągu 14 dni od otrzymania takiej prośby.

Po wstępnej ocenie zgłoszenia Biuro Dyrektora Generalnego powoła specjalną Komisję do rozpatrzenia zgłoszenia.

Komisja przeprowadzi postępowanie, które zakończy się podjęciem decyzji o zasadności zgłoszenia. W przypadku zgłoszeń zasadnych wyda również rekomendacje o właściwych działaniach naprawczych lub dyscyplinujących w stosunku do osoby, której dotyczy zgłoszenie lub jego współpracowników, którzy dopuścili się naruszenia, oraz rekomendację możliwych działań zapobiegawczych, mających na celu wyeliminowanie w przyszłości naruszeń podobnych do opisanych w zgłoszeniu.

O wynikach działań podjętych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej sygnalista zostanie poinformowany w ciągu 3 miesięcy od dnia przyjęcia zgłoszenia.

Ochrona sygnalisty

Urząd Komunikacji Elektronicznej wobec sygnalisty nie podejmuje działań odwetowych ani próby lub groźby zastosowania takich działań.

Sygnalista podlega ochronie od chwili dokonania zgłoszenia pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia i że stanowi informację o naruszeniu prawa.

Warunkiem przyznania ochrony jest uzasadnione przekonanie sygnalisty, że będąca przedmiotem zgłoszenia informacja jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia oraz to, że stanowi informację o naruszeniu prawa w kontekście związanym z pracą.

Sygnalista dokonujący zgłoszenia w złej wierze lub zgłoszenia stanowiącego nadużycie nie podlega ochronie przewidzianej w ustawie o ochronie sygnalistów. Takiej ochronie nie podlegają również zgłaszający, którzy przy dokonywaniu zgłoszeń podają celowo i świadomie błędne lub wprowadzające w błąd informacje. Tożsamość sygnalisty i osoby/osób, których dotyczy zgłoszenie są chronione - dane są poufne i mają do nich dostęp wyłącznie osoby do tego uprawnione. W trakcie i po zakończeniu czynności wyjaśniających przetwarzane są wyłącznie dane niezbędne.

Załącznik: Klauzula informacyjna RODO

Pliki do pobrania

Pobierz wszystkie załączniki Pobierz wszystkie załączniki w formacie .zip

Metryka
Podmiot udostępniający informację: Urząd Komunikacji Elektronicznej
Osoba odpowiedzialna: Monika Wojtysiak
Osoba publikująca informację: Wojciech Gunia
Osoba modyfikująca informację: Wojciech Gunia
Data publikacji: 25.09.2024 12:14
Data ostatniej modyfikacji: 25.09.2024 12:25