Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Współpraca bilateralna

Jednym z rodzajów działalności prowadzonych przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na forum międzynarodowym jest współpraca bilateralna.

Memoranda o porozumieniu

Większość działań w ramach tej współpracy wynika z, podpisanych przez Prezesa UKE i Krajowe Organy Regulacyjne z innych krajów, Memorandów o porozumieniu (ang. Memorandum of Understanding, MoU). Dokumenty te w większości mają charakter ogólny i zawierają zapisy dotyczące rozwoju współpracy w zakresie komunikacji elektronicznej poprzez wspieranie i realizację wspólnych inicjatyw, wymianę informacji i doświadczeń. Ich zapisy nie są prawnie wiążące i nie mogą być traktowane jako umowa międzynarodowa w rozumieniu Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów i nie pociągają za sobą praw i obowiązków w obszarze prawa międzynarodowego.

Obecnie Prezes UKE jest stroną 15 Memorandów z urzędami regulacyjnymi z: Albanii, Algierii, Armenii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Egiptu, Gruzji, Mołdawii, Norwegii, Omanu, Rumunii, Serbii, Tajlandii oraz Ukrainy.

W ramach realizacji postanowień Memorandów organizowane są spotkania szefów w celu dokonania przeglądu aktualności ich zapisów, podsumowania dotychczasowej współpracy i zaplanowania działań na kolejny okres oraz warsztaty eksperckie, podczas których omawiane są aktualne problemy z różnych obszarów regulacji rynku komunikacji elektronicznej. Zwykle takie spotkania są częścią wizyt delegacji urzędów partnerskich w UKE lub delegacji polskiego regulatora w siedzibach organów regulacyjnych innych krajów. W ostatnim czasie, w związku z ograniczeniami związanymi z epidemią Covid-19, organizowane są spotkania w formie zdalnej.

Programy pomocowe

Inną formą współpracy dwustronnej są projekty, realizowane w ramach programów pomocowych krajowych i zagranicznych. Jednym z nich jest Program Współpracy Rozwojowej koordynowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W sumie UKE zrealizował łącznie 12 projektów w ramach tego programu w latach 2005-2007, 2009-2011 i 2016 oraz 2021/2022. Ich beneficjentami byli regulatorzy z Ukrainy (obecnie Państwowa Komisja Regulacji Łączności Elektronicznej, Częstotliwości Radiowych i Usług Pocztowych, NCEC, wcześniej Państwowa Komisja Regulacji Łączności i Informatyzacji, NCCIR) - 8 projektów, Gruzji (obecnie Komisja Łączności, ComCom, wcześniej Gruzińska Państwowa Komisja Łączności, GNCC) - 2 projekty oraz Mołdawii (Krajowa Agencja Regulacyjna do spraw Komunikacji Elektronicznej i Technologii Informacyjnych, ANRCETI) – 1 projekt.

Tematyka projektów odpowiadała bieżącym potrzebom beneficjentów i dotyczyła regulacji rynku telekomunikacyjnego w oparciu o przepisy UE, w tym: współpracy międzyoperatorskiej, analiz rynku i wyznaczaniu znaczącej pozycji rynkowej, zarządzania zasobami numeracji oraz zasobami częstotliwości, zapewnienia osobom niepełnosprawnym dostępu do usług telekomunikacyjnych, badania jakości usług, nadzoru rynku wyrobów. Projekty dla regulatorów ukraińskiego i mołdawskiego zawierały również tematy związane z regulacją rynku usług pocztowych.

UKE zaangażowany był również w realizację niewielkich projektów w ramach instrumentu Pomocy Technicznej i Wymiany Informacji TAIEX. Były one zrealizowane w formie wizyt delegacji beneficjentów w siedzibie UKE, podczas których eksperci UKE prezentowali zagadnienia związane z kompatybilnością elektromagnetyczną, nadzorem rynku wyrobów, analizami rynku, regulacją usług SMS, kontroli w zakresie telekomunikacji i wykorzystania zasobów częstotliwości. Łącznie UKE zaangażowany był w realizację 4 projektów w ramach TAIEX – 2 dla Ukrainy i 2 dla Turcji (1 wspólnie z UOKiK). Poza tym niektórzy eksperci UKE zgłoszeni są do bazy TAIEX i otrzymują bezpośrednio propozycje udziału w różnych działaniach.

Ponadto w okresie od grudnia 2017 do lipca 2019 konsorcjum, w składzie: Urząd Regulacji Telekomunikacji (RRT) z Litwy jako Lider Projektu, Federalne Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Energii (BMWi) z Niemiec oraz Prezes UKE jako Młodsi Partnerzy, zrealizowało projekt współpracy bliźniaczej (ang. twinning) na rzecz Gruzińskiej Państwowej Komisji Łączności. Eksperci UKE byli zaangażowani w realizację 4 z 6 komponentów projektu – dotyczących ram regulacyjnych, rozwoju infrastruktury szerokopasmowej, analiz rynku i wyznaczaniu znaczącej pozycji rynkowej oraz mechanizmów przydziału widma częstotliwości radiowych, przy czym w 2 ostatnich pełnili rolę wiodącą. Rezultatami ich pracy były: mapa drogowa w zakresie wprowadzenia nowych ram regulacyjnych, wytyczne w zakresie wdrożenia rozwiązań umożliwiających mapowanie infrastruktury i usług, standardy związane z regulacją rynków właściwych oraz rekomendacje dotyczące przydziału widma częstotliwości radiowych.

Działania ad hoc

Współpraca dwustronna realizowana jest również w formie pojedynczych spotkań, organizowanych w związku z bieżącymi potrzebami zgłaszanymi przez instytucje z innych krajów.

Metryka
Podmiot udostępniający informację: Urząd Komunikacji Elektronicznej
Osoba odpowiedzialna: Anna Rogozińska
Osoba publikująca informację: Marta Mętrak
Osoba modyfikująca informację: Marta Mętrak
Data publikacji: 06.08.2020 14:02
Data ostatniej modyfikacji: 30.12.2024 12:48