Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Konsultacje dotyczące przyszłego zagospodarowania bloku 0 w paśmie C

30 grudnia 2021 r. Prezes UKE rozpoczął konsultacje dotyczące przyszłego zagospodarowania zakresu 3410-3480 MHz.

Planowany podział częstotliwości z pasma C (3400-3800 MHz) przedstawia się następująco:

  • zakres 3400-3410 MHz (dalej „guardband”) – zakres pozostawiony na potrzeby ochrony systemów pracujących w ramach służby radiokomunikacyjnej radiolokalizacji;
  • zakres 3410-3480 MHz (dalej „blok 0”);
  • zakres 3480-3800 MHz – zakres podzielony na 4 bloki o szerokości 80 MHz (bloki A, B, C, D), przeznaczony do dystrybucji w ramach ogólnokrajowych rezerwacji częstotliwości w drodze aukcji.

Niniejsze konsultacje dotyczą przyszłego zagospodarowania częstotliwości w bloku 0.

Mając na względzie zgłaszane postulaty, planuje się, że częstotliwości z bloku 0 przeznaczone zostaną do wykorzystywania lokalnego, w ramach rezerwacji częstotliwości.

Rezerwacje takie byłyby udzielane maksymalne do czasu obowiązywania rezerwacji w blokach A, B, C i D.

Warunki wykorzystywania częstotliwości z bloku 0 byłyby zbieżne z warunkami wykorzystywania określonymi dla rezerwacji w blokach A, B, C i D (zobacz „Warunki wykorzystywania częstotliwości dla zakresu 3480-3800 MHz”). W warunkach tych określono w szczególności obowiązek:

  • zapewnienia synchronizacji pracy sieci w zakresie częstotliwości, fazy i czasu z innymi podmiotami posiadającymi rezerwację zasobów częstotliwości z zakresu 3410-3800 MHz poprzez:
    • zastosowanie ustalonej dla tego pasma struktury ramki;
    • zastosowanie schematu rozproszonej synchronizacji bazującej na systemach satelitarnych schematu scentralizowanej synchronizacji bazującej na systemie 1588v2 schematu synchronizacji sieci lub dowolnego innego systemu synchronizacji zapewniającego dokładność nie gorszą niż +/- 1,5 μs, określoną na poziomie interfejsu radiowego stacji bazowych, względem reprezentacji skali czasu UTC, realizowanej przez Główny Urząd Miar. W razie niedostępności skali czasu UTC (PL) należy posiłkować się skalą czasu UTC dostępną przez GALILEO (GST) lub GPS (USNO);
    • stałe monitorowanie poprawności pracy względem uzgodnionego wzorca czasu;
  • współpracy z innymi podmiotami posiadającymi rezerwację z zakresu 3410-3800 MHz w celu eliminacji wszelkich szkodliwych zakłóceń.

W celu doprecyzowania sposobu zagospodarowania częstotliwości w bloku 0 prosimy o przedstawienie stanowisk i udzielenie odpowiedzi na pytania przedstawione poniżej.

Zainteresowanych udzieleniem odpowiedzi prosimy o składanie stanowisk pisemnie na adres Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ul. Giełdowa 7/9, 01-211 Warszawa w terminie do dnia 31 marca 2022 r.

Niezastrzeżone stanowiska zostaną opublikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej UKE.

Podmioty uprawnione do uzyskania rezerwacji

  1. Czy rezerwacje częstotliwości z bloku 0 powinny być przydzielane wyłącznie podmiotom prowadzącym działalność o charakterze regionalnym (np. obejmującą obszar gmin wchodzących w skład nie więcej niż czterech województw) lub lokalnym (np. na obszarze wskazanej gminy lub gmin, nie większym niż obszar danego powiatu) tj. samorządom, przedsiębiorcom prowadzącym działalność lokalną, z wyłączeniem podmiotów posiadających ogólnokrajową rezerwację częstotliwości?

Szerokość bloków

  1. Jaka powinna być minimalna szerokość bloku częstotliwości przyznanego w rezerwacji? Czy rezerwacje częstotliwości z bloku 0 powinny obejmować pełne 70 MHz, czy też blok 0 należy podzielić na mniejsze bloki np. 30 i 40 MHz albo 20 MHz, 20 MHz i 30 MHz? Ewentualnie czy częstotliwości mają być przydzielane w inny sposób jako wielokrotności 5 MHz, a jeżeli tak to w jakich wartościach?
  2. Czy powinno być wprowadzone ograniczenie co do ilości widma, które może uzyskać jeden podmiot?

Obszar rezerwacji

  1. Czy rezerwacje częstotliwości w bloku 0 powinny obejmować obszary pojedynczych gmin, powiatów, czy województw?
  2. Czy UKE powinno określić odgórnie obszary rezerwacji poprzez wskazanie gmin, które będą wchodzić w skład danego obszaru?

Rozpoczęcie wykorzystywania częstotliwości

  1. W jakim czasie możliwe będzie rozpoczęcie przez Państwa świadczenia usług w oparciu o częstotliwości z bloku 0?

Zobowiązania

  1. Czy w przypadku rozdysponowania częstotliwości z bloku 0 w drodze procedur selekcyjnych powinny zostać określone zobowiązania pokryciowe, jakościowe bądź inwestycyjne?

Użytkowanie częstotliwości

  1. Do jakich zastosowań zamierzają Państwo wykorzystywać częstotliwości z bloku 0?
  2. Czy rezerwacje częstotliwości w bloku 0 mogą lub powinny być przyznawane na zasadach współużytkowania?
  3. Czy częstotliwości z bloku 0 powinny być wykorzystywane nie w oparciu o rezerwacje częstotliwości lecz w oparciu o pozwolenia radiowe, na zasadach współużytkowania?

Pliki do pobrania

Pobierz wszystkie załączniki

Metryka
Podmiot udostępniający informację: Urząd Komunikacji Elektronicznej
Osoba odpowiedzialna: Piotr Błaszczyk
Osoba publikująca informację: Wojciech Gunia
Data publikacji: 30.12.2021 09:20